Voleybolda en iyi 5 hücum kombinasyonu

Bugün klasik voleybolda hem profesyonel oyuncuların hem de amatörlerin kullandığı beş ana kombinasyona bakacağız. Aşağıda bunun hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Kombinasyon bilgileri

Çıkar

Kalkış kombinasyonu üç numaralı bölge oyuncusu yani orta blokçu ile oynanır. Pas anında, ilk adımdaki, yani merkezdeki oyuncu, pasöre doğru iki veya üç hızlı adım atmalı ve mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde pas verenin hemen üzerindeki en yüksek noktada topu süpürmelidir. Sırayla, yüksek kaliteli ve hızlı bir atak gerçekleştirmesi için topu kelimenin tam anlamıyla doğrudan merkezdeki oyuncunun eline vererek pas vermelidir.

Dalga

Dalga, bazen dört numaralı bölgeye de saldıran çapraz forvet nadir istisnası dışında, dört numaralı bölge oyuncusunun oyunu bitirmesiyle oynanır. Merkez blokçu bir kalkış kombinasyonu yapmalı, yani set oyuncusunun yanında bir atak yapmalı, dördüncü bölgedeki oyuncu, bitirici oyuncu sırasıyla doğrudan merkez blokçunun arkasına gitmeli, ardından pasör pas yapmalıdır. merkezdeki blokçuya pas verir ve bitirici oyuncu temiz ağa atak yapar. Kombinasyon amatörler için çok faydalıdır, çünkü genel olarak orta blokçuların çoğu oyunu okuma konusunda iyi becerilere sahip değildir.

Çapraz

Çapraz kombinasyon ikinci bölgedeki bir oyuncuyla çapraz forvetle oynanır, ancak bu kombinasyon aynı zamanda düzenlemeye göre birinci tempodaki oyuncunun ikinci bölgede olması durumunda bitirici oyuncu tarafından da yapılabilir. Merkezi olan da pasöre gitmeli, kalkış ve el sallama kombinasyonunda olduğu gibi, iki numaralı bölgenin hücum oyuncusu pasöre doğru koşmalı ve sonunda merkezi blokçunun arkasında keskin, hızlı iki veya üç adım atmalı ve bir düşüş gerçekleştirin. Pasörün görevi tıpkı dalga kombinasyonunda olduğu gibi topu merkezdeki oyuncunun biraz arkasına atmaktır.

Boru

Boru yalnızca arka ikinci çizginin oyuncusu, altı numaralı bölge, bitirici ile oynanır, bu kombinasyonla, merkezi blokçu kalkış sırasında olduğu gibi pasöre gitmeli, böylece rakibin bloğunun ve pasörün dikkatini dağıtmalıdır. , bitiricinin altıncı bölgeden kaçması ve muhteşem bir atak eylemi gerçekleştirmesi için üçüncü bölgedeki oyuncunun arkasına küçük bir pas atmalıdır.

bölge

Kombinasyon merkezi bir blokçu ile oynanır, ancak kalkıştan farklı olarak, ilk tempodaki oyuncu kendisinden yaklaşık iki veya üç metre uzakta bağlantı yapan oyuncuya gitmemeli, böylece merkezi blok yapan rakibi kendine doğru çekmeli ve bir boşluk sağlamalıdır. çapraz saldırganın hücum eylemlerini gerçekleştirirken daha rahat koşullarda olması için blokta.

Yorum